Ask your own question, for FREE!
Mathematics
OpenStudy (anonymous):

A store sells regular coffee for $8 a pound and gourmet coffee for $14 a pound. To get rid of 40 pounds of gourmet coffee, a shopkeeper makes a blend to put on sale for $10 a pound. How many pound of regular coffee should be used?

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
Tonycoolkid21: help
2 minutes ago 4 Replies 0 Medals
SunnyLandscape04: Did anyone else just go yellow?
19 minutes ago 3 Replies 0 Medals
SunnyLandscape04: How do I solve??? 2x+5+8x=22
9 minutes ago 7 Replies 2 Medals
noahalvarez: how do ya get a profile pic pleas help
20 minutes ago 18 Replies 1 Medal
SunnyLandscape04: How do I solve: 2x+3=16
22 minutes ago 11 Replies 2 Medals
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!