Ask your own question, for FREE!
Mathematics
OpenStudy (anonymous):

the 36 oz. box of rice costs $2.75. what is the cost per ounce?

OpenStudy (anonymous):

You would need to divide $2.75 into 36 which would give you .13 cents per ounce.

OpenStudy (asadkarim7):

2.75/36

OpenStudy (asadkarim7):

0.076

OpenStudy (anonymous):

2.75 divided by 36 = .07638 = .08 = 8 cents per oz.

OpenStudy (anonymous):

Wait, no. 10 cents per oz.

OpenStudy (anonymous):

10 or 8!?D:

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
Gabbsmiles0: Help me
3 hours ago 24 Replies 7 Medals
victoriag: HELP ME
4 hours ago 24 Replies 2 Medals
TheRealExuse: Solve for x: 5x + 15 = 28
5 hours ago 5 Replies 2 Medals
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!