Ask your own question, for FREE!
Mathematics
OpenStudy (anonymous):

sharon goes to two different grocery stores and compares the price of candy bars. at good food warehouse, she can get three candy bars for 99 cents. at alpha alpha, she can get four candy bars of $1.25. which is the better buy and why?

OpenStudy (curry):

the 1.25 one

OpenStudy (anonymous):

lalalalla

OpenStudy (curry):

the first store is each candy = 33 cents the second store is 31.25

OpenStudy (anonymous):

well, divide 3 by 99 and you get that one candy bar is 33 cents at the warehouse. Divide 1.25 by 4 and you get that at alph alpa the candy bar is about 31 cents. You be the judge :)

OpenStudy (anonymous):

k

OpenStudy (anonymous):

thanks

OpenStudy (anonymous):

|dw:1314395708296:dw|

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!