Ask
your own question, for FREE!
Physics
5 Online
the mass of 600 spherical lead pellets is found to be 66g their net weight when g=10ms-2 is a. 0.66n b.6.6n c.o.o66n d.66n
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
mass , m = 66g* (1kg/1000g)=0.066kg || weight, w = m*g = 0.066*10 = 0.66N--------Answer ---choice a
am i right?
yes thats correct one newton N is defined as the force which when applied to 1 kilogram mass gives it an acceleration of 1 metre per sec^2. f = m * a in this case the force is weight and acceleration is that due to gravity m = 0.066 kg and a = 10 ms^-2 = .066 * 10 = 0.66 N
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals