Ask your own question, for FREE!
Mathematics 14 Online
OpenStudy (anonymous):

please help! 7 kg of soybean oil which costs $4/kg were combined with 14 kg of canola oil which costs $1/kg. Find the cost per kg of the mixture.

OpenStudy (anonymous):

2$ per litre

OpenStudy (anonymous):

So we've got (7*4)+(14*1) to give use the total cost of the mixture, which is 42. Dividing that by the total of 21kg (7 of soybean + 14 of canola oil) gives us $2/kg.

OpenStudy (anonymous):

thank you!

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
RAVEN69: My drawing so far is actually fire
1 week ago 9 Replies 2 Medals
PureSoulless: is staying at your friend's house while you're homeless legal.
2 weeks ago 5 Replies 1 Medal
whyjustwhy: i did that one TV girl trend with blake (aka @ShadowKid3)
1 week ago 12 Replies 2 Medals
whyjustwhy: i did that one TV girl trend with blake (aka @shadowkid3)
2 weeks ago 3 Replies 0 Medals
whyjustwhy: yo guys he can watch me sleep now (ignore dora)
3 weeks ago 24 Replies 1 Medal
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!