establish an equation to determine revenue and total cost from a fixed cost of $55, sell price of $15 and labor cost $4. Interpret your result from each.
total cost = fixed cost + labour cost = 55+4 =59 (just sum up the 'cost') revenue = selling price - total cost (sub the values) i wonder why it turns into a loss rather than revenue :S
thats what I can't figure out. so the revenue will be the 59
cuz i have to decide how many pizzas have to be sold to break even
i think that is something about accounting?
what happened to the$15
wait!
i have no idea on what i am doing so i am relying on your help
is labour cost a fixed cost or variable cost?
i have to sell pizzas for 15. fixed cost is 55 and labor cost is 4
i dont have anything on unit contribution margin. i just know how many pizzas must be sold to break even. Where do I include the price of the pizza for $15....you don't mention that again
oh, at break-even point, sale revenue=Fixed cost + variable cost in your case, let x be the no. of pizza sold that would be sale revenue=Fixed cost + labour cost 15X = 55+ 4X X=5 done!
ignore the words 'that would be'
ok now how would i do that if i have to determine profit of selling 500 pizzas. interpret result
but i don't really know if labour cost depends on the no. of unit you produced
the revenue would be the 59 and the total cost is 55
idk either, i will have to talk to teacher again...i just wanted some help getting this done because it is due tmrw and i don't know what i am doing
the revenue would be the 59, is it given in the question or the answer?
it is in the answer
so just to make sure my break even is a profit of 5 pizzas or negative 5
break even actually means that you do not have loss/gain when you produce that amount of product
i just wonder why the revenue is 59, it's true only when you produce one pizza / when the labour cost is the fixed cost
perhaps you can do both cases. above case is when labour cost is a variable cost
establish an equation to determine total cost? So what would the equation be for selling 500 pizzas
for labour cost being the fixed cost, let x be the no. of pizza sold that would be sale revenue=Fixed cost + labour cost 15X = 55+ 4 X=3.933
total cost of selling 500 pizzas = 55+4x500 = 2055 (only when labour cost is variable cost, if it is the fixed one, the total cost won't change!)
can you show me how you came up with that x = 3.933 step by step by any chance
ok i apologize i am asking you so many questions, how many pizzas need to be sold to make a profit of $1100.
15X = 55+ 4 15X = 59 X= 59/15 X=3.933
thank you for being patient with me
can you try first, it's similar but using the formula profit = sale revenue - variable cost - fixed cost
2055= 59 - 4-55
Actually, Cost = 55 + 4q
Several solvers already responded to your previous posts! It already solved!
i am asking different questions
i have only got one reply back that i can see
It's exactly the same concept!
@Callisto where it confuses you is the labor cost, it should be 4x!
i may be asking the same question because i don't get the concept.
thanks chlorophyll, i thought so :)
Revenue = unit cost * quantity
Do you follow at this point?
the concept is that: sales revenue = selling price x no. of unit sold total cost = total fixed cost + total variable cost , total variable cost = variable cost per unit x no. of unit sold to calculate profit, you should use sales revenue - total cost ie. profit = revenue - cost at break even point, net profit =0 therefore sales revenue = total cost
@babybluz24149 we'll go step by step!
no im sorry, i hate algebra
Don't think algebra, just like you go sale ice cream!
ok i like money i just don't understand the x and the y concept
for example: 1 ice cream costs $2
then 5 ice creams will be ...
10
See, when you multiply quantity *unit price you get REVENUE
Is it okie here?
ok i can understand that way. i guess just the way its worded and i have to put in an equation that i have no idea on what i am doing
Trust me, it's not hard at all :)
then assume q is 10 ice cream!
ok
then you set your price $15 per ice cream!
alright
Then, tell me what is your REVENUE here?
150
so that is how i get stuck writing out the equation with an x
Now we different numbers, any number, not just the quantity 10
What is the revenue with any quantity?
@Callisto did you have solution with your post yet?
huh?
@babybluz24149 what is your new revenue with any quantity?
i didn't the one for how many pizzas need to be sold to make a profit of 1,100
don't think about the pizza first! think about ice cream!
You need to get your mind fixed with the revenue here, respond to me!
ok
so what is REVENUE with any number of ice cream?
1100* 10=11000
think about the ice cream first :S
Thanks, Callisto :)
Any number means no number ==> X
@babybluz24149 WHERE ARE YOU?
im still here
sorry
remember you sell 1 ice cream for $15 when you sell 1, you get $15 when you sell 2, you get 2 x $15, that is $30 when you sell 10, you said you'd get $150
right
so how did you work out $150?
Now we're tired of repeated, so we don't want number any more!
multiplied the number of ice cream by the price
Yep, that called REVENUE
ok i got it
hurray!!!
what did you get then?
lol i know how to multiply its what to do and when
Here you already know unit price is $15/ ice cream!
right
the amount is called the revenue
Unfortunately, you want to find the number, quantity of ice cream
ok
chlorophyll, you haven't finished the cost part!
=> REVENUE = 15 * .....
@callisto, Have I type the first sentence is "step by step"
continue then
@babybluz24149 , you still haven't answered what your REVENUE with $15 per ice cream!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!