Ask
your own question, for FREE!
Physics
11 Online
A container has a large cylindrical lower part with a long thin cylindrical neck. The lower part of the container holds 12.5 m3 of water and the surface area of the bottom of the container is 4.61 m2. The height of the lower part of the container is h1 = 2.90 m and the neck contains a column of water h2 = 7.80 m high. The total volume of the column of water in the neck is 0.200 m3. What is the magnitude of the force exerted by the water on the bottom of the container?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
pressure at bottom= density * g * h =1000 * 9.8 * 10.7 =104860 N/m2 Now force = pressure * area = 104860 * 4.61= 483404.6
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals