Ask
your own question, for FREE!
Physics
5 Online
a constant F = 7.4 N net force acts for t =3.6s on a m=7.3kg object. what is the objects change in velocity
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
F = M *A
Yep. You'll need F=ma and 1D kinematics equations.
7.4 = 7.3 * a a = 7.4/7.3 = 1.01
a = (V-u)/t
nw find V-u
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
10 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
15 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals