Ask
your own question, for FREE!
Physics
9 Online
3600 cm/hr^2 = ? m/s^2
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
=3600/(100x3600x3600) =1/360000 = 2.778x10^-6 m/s^2
thank you :)
Ok I can explain.. you know, 1m=100cm so it is divided by 100 to convert it from "cm" to "m" next, you know in 1 hour there are 60 min and in 1 min there are 60 sec so 1 hour= 60x60 sec = 3600sec there is square of hours so i used 3600x3600 in denominator ..
Thank you so much!
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
13 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
18 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals