Ask your own question, for FREE!
Mathematics
OpenStudy (anonymous):

Your school plans to buy hamburgers for the school fun day. It will cost $270 for each student to have a hamburger. Each hamburger costs about $3. Your school only has $124 in the cash fund. Using the inequality 124+x>270 , find how much money the school will need in order for each student to have a hamburger.

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!