Ask your own question, for FREE!
Mathematics 15 Online
OpenStudy (anonymous):

2. The Nut Barn requires 15 pounds of mixed walnuts and pecans from their wholesaler. Walnuts cost $2.26 per pound and pecans cost $1.96 per pound. How many pounds of pecans are needed if they only want to pay $2.18 per pound for the mixture?

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!