Ask
your own question, for FREE!
Mathematics
26 Online
a 16-fl oz bottle of juice coasts $2.00 what is the unit cost?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Im so confused on this
If there are 16 fl oz., then you would want to find the cost of a singular (1) fluid oz. To do this you would want to divide the cost of 16 fl oz ($2.00) by 16 so as an equation: 16x = 2.00, where x represents the cost of 1 fl oz. To solve for this reverse the operation of multiplication by dividing 16 from both sides (this is called the division property of equality) 16x = 2.00 /16 /16 x = .125 If you want you cant round this to say that 1 fl oz is approximately 13 cents or just .125 dollars
thank you so much!
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
donnijah:
No Cons, All Pros for Reality Shows Dontavious Tindell I. Getting the Phone Call: When I finally got the phone call from the producers of the reality TV sho
LILBOY:
DO you guys think u can give me some lyrics for my new love song
imbored0wannatalk:
i made sum collages what should i make some of next
uknownprttyfacekayla:
Hi ud83dudc4b this is something i was working on for ab a week baha
gelphielvr:
(not a homework question) my teacher is making us talk about our best friend and why we like them.
abcdefu3:
Accounting Prepare the journal entries to record the following transactions: Sales: (a) On March 2, Benson Company sold $800,000 of merchandise to Edgebrook
3 days ago
0 Replies
0 Medals
3 days ago
27 Replies
2 Medals
2 days ago
29 Replies
4 Medals
3 days ago
21 Replies
4 Medals
4 days ago
7 Replies
0 Medals
5 days ago
0 Replies
0 Medals