Ask your own question, for FREE!
Mathematics 43 Online
OpenStudy (anonymous):

A store allows customers to fill their own bags of candy. Glen decides he only wants caramels and candy corn. Caramels sell for $0.95 per pound, and candy corn sells for $0.79 per pound. Glen’s bag weighs 1.7 pounds and it costs $1.48. If p = pounds of caramels, which equation in simplest form represents the situation described.

OpenStudy (anonymous):

@SolomonZelman

OpenStudy (solomonzelman):

you can say the following: let number of pounds of caramel =x let number of pounds of candy corn =y so, x+y=1.7 (---> weight-wise) 0.79x+1.48y=1.48 (---> cost-wise) see how I am getting this?

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
Twaylor: I wrote a song a while back (No AI used), and I just found it:
44 minutes ago 17 Replies 3 Medals
luvnickk: how do we delete accounts on here?
1 day ago 2 Replies 0 Medals
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!