Ask
your own question, for FREE!
Mathematics
10 Online
Carrots sell for $2.10 per pound, and crackers sell for $2.90 per pound. Glen bought some carrots and some crackers. The total weight was 2.3 pounds and cost $6.03. How many pounds of carrots and how many pounds of crackers did Glen buy. I need a direct ANSWER. A).5 pounds of carrots; 1.8 pounds of crackers B).8 pounds of carrots; 1.5 pounds of crackers C) 1 pound of carrots; 1.3 pounds of crackers D) 1.5 pounds of carrots; 0.8 pounds of crackers
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
LoverGIRL1:
In Romeo and Juliet, Romeo is a helpless romantic who falls in love very easily. He makes decisions based on his emotions instead of thinking things through
unknownnnnnn:
Just Tell Me How many times will you choose the lie before you learn it doesnu2019t protect you it only wears me down? I donu2019t need perfect.
676767:
The clock unwinds in hollow halls, Where once his laughter filled the air, Now silence drapes these empty walls, A boyu2019s love lost beyond repair.
676767:
This year ends wrapped in thoughts of you, And the new year will begin with your wishes too.
Texasroadhouse13:
I need help Find all functions \(f:\mathbb{R}\rightarrow \mathbb{R}\) such that f
Texasroadhouse13:
Prove that all non-trivial zeros of the Riemann zeta function \(\zeta (s)=\sum _{n=1}^{\infty }\frac{1}{n^{s}}\) have a real part equal to \(1/2\).
zanesafoodie:
idk if any of u are studying health, but despite what i've learned through the ye
10 minutes ago
11 Replies
0 Medals
16 minutes ago
11 Replies
0 Medals
11 hours ago
0 Replies
0 Medals
12 hours ago
2 Replies
0 Medals
14 hours ago
2 Replies
0 Medals
14 hours ago
1 Reply
0 Medals
15 hours ago
8 Replies
1 Medal