Ask
your own question, for FREE!
Mathematics
57 Online
Company ABC produces widgets. They have found that the cost, c (x), of making x widgets is a quadratic function in terms of x. The company also discovered that it costs $23 to produce 2 widgets, $55 to produce 4 widgets, and $247 to produce 10 widgets. What is the total cost of producing 8 widgets?
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
forgetmylife:
### Echoes of a Fading Light (Inspired by "Already Dead") In the quiet of a dim-lit room, Where shadows suffocate, hearts consume, I feel the weight of ever
addison123456:
Itu2019s 2 a.m. and my brain has decided to replay that one night my boyfriend called me whispering, u201cBaaaabe, itu2019s snowing, come outside right now.
BloodyMoney:
when u love a girl so much where u just want her to be happy and u know she has s
mintyy:
so i got qc sub gifted to me 11 days ago (they bought a month) and after i got su
VAN1LLA:
Short story: We've all heard all those heartbreak stories, right? My story has more than meets the eyes.
whyjustwhy:
the most affective way to get rid of hiccups?, already tried chugging and sipping
DemonKinge:
Tangle in the Tide (Love pt1) Love is a river, a sliver of light, Curling and swirling in the silk of night.
DemonKinge:
happy late thanksgiving yall! I hope yall had a wonderful thanksgiving day didnt
1 hour ago
21 Replies
2 Medals
3 hours ago
2 Replies
0 Medals
14 hours ago
1 Reply
1 Medal
16 hours ago
5 Replies
0 Medals
2 hours ago
16 Replies
3 Medals
6 hours ago
7 Replies
0 Medals
1 day ago
6 Replies
2 Medals
1 day ago
4 Replies
1 Medal