Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
6 Online
how do you do this question? Sarah pulls an object of 23kg with a force of 35N. Shelley pulls the same object at the same time in the opposite direction with a force of 53N. What is the magnitude of the resulting acceleration if the object is on a frictionless surface?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
F=ma is the formula to find acceleration. a=F/m = 35/23= 1.52 m/s2 for 2nd force a=f/m = 53/23 = 2.30 m/s2 both acceleration have opposet direction so take their difference of both accelerations... 2.30 -1.52 =0.78 m/s2
It is possible first to calculate net force. In this case it is 53 N - 35 N = 18 N. Direction is towards Shelley. Then a = F/m
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals