Ask
your own question, for FREE!
Physics
13 Online
a ramp is 3 m above the ground and is 4.5 m long. john uses force of 500 n to lift the box from the ground straight up to the top of the ramp, while mike uses a force of 250 n t push the same box up the complete length of the ramp. what is the percent efficiency of the ramp?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
the work done by John= 500* 3=1500 J the work done by Mike=250*sqrt(4.5^2+3^2)=250*5.53=1382.5 J %=(1500-1382.5)/1500*100=7.8
|dw:1421983117291:dw|
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
22 hours ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals