Ask
your own question, for FREE!
Mathematics
10 Online
The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges? (1 point) Select one: a. c = 1.16/n b. c = 1.16n c. c = 1.16 + n d. c = 1.16 − n
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
a
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
EdwinJsHispanic:
I'm tired of feeling the blues just because of thinking of you I say I hate you w
uknownprttyfacekayla:
I wrote a poem for some of my friends im sorry if i forgot someone give feeback a
seeker:
I stand where laughter fades to air, A space that says youu2019re almost there. Voices scream yet it's so silent, I watch from just outside the light, Darkn
unknownnnnnn:
My hands wouldnu2019t steady, My plate stayed untouched, Anxiety hummed loud in my chest.
penguin:
The worst pain known to me Is to be stuck on a love that never could be, To love someone who'll never be free.
sipconinstrument:
What is a Table Top Magnifier and how is it used in Italian industries?
penguin:
Of all the emotions a person can feel, Love is scariest and hardest to heal. Excitement and mystery impossible to resist.
AlexDanvers:
You are the midnight sky I wander through, A canvas of wonder, painted in blue. The constellations whisper your name, Every galaxy burns with your flame.
5 hours ago
2 Replies
0 Medals
11 hours ago
3 Replies
1 Medal
8 hours ago
3 Replies
0 Medals
10 hours ago
7 Replies
1 Medal
17 hours ago
1 Reply
0 Medals
14 hours ago
2 Replies
0 Medals
14 hours ago
6 Replies
3 Medals
26 minutes ago
13 Replies
1 Medal