Ask
your own question, for FREE!
Mathematics
12 Online
A store charges $8.95 for an 8 ounce jar of maple syrup. The price for a 10 ounce jar of the same brand is $12.00. Which jar is the better buy? What is the difference in the unit prices? If necessary, round to the nearest cent.
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
for each jar, divide cost/oz; this gives you the unit price. the lower result is the better buy. the difference in unit prices can simply be found by subtracting the two results from the previous step and rounding to the hundredths place (so XX.XX)
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
KBaby:
Verse 1 We left our names in the dust of the driveway Watched the old town shrink
KBaby:
Lyrics Generator Use AI to write the lyrics for a song. Suggested Genres: Pop Hip
aitexturegenerator:
How are you all handling AI-generated textures for 3D models and game assets without losing the hand-made feel? I've been doing a small stylized environment
Demon25:
Woke up feeling like that girl and that dude well he still aint crap pluse the du
playtsec:
how do I get rid of stress from teachers... I just feel like running out the classroom and leaving on my own.
JohnnyLFowler0812:
What type of gamer would play something and then get off for a while. Why not sta
JohnnyLFowler0812:
Which is better? Metallica Rap Country R&B hiphop Medal Gospel Chill Which 3 opti
1 hour ago
3 Replies
0 Medals
2 hours ago
1 Reply
0 Medals
2 days ago
4 Replies
2 Medals
4 days ago
4 Replies
0 Medals
5 days ago
21 Replies
2 Medals
6 days ago
9 Replies
1 Medal
6 days ago
0 Replies
0 Medals