Ask your own question, for FREE!
Mathematics
dontknowmyname:

At the store deli, you spent $13.45 on 5 pounds of cheese. How much would it cost to buy 2 pounds of cheese?

jhonyy9:

use the rule of 3 simple and write in this way 5 pounds of cheese cost $13,45 2 pounds of cheese cost x cross multiplie and calcule the x value x = 2*13,45/5 = ? hope helped understandably easy @AZ opinion pls . ty .

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
KpopAsianDramaFanYT: Does anyone Support BLM?!
5 seconds ago 13 Replies 1 Medal
katelyn865: whats the coolst thing you evey seen
12 minutes ago 9 Replies 2 Medals
vybez: help ;o
20 minutes ago 19 Replies 1 Medal
kristiannnnnt: What's your average WPM?
37 minutes ago 0 Replies 0 Medals
SingleGirl123: What inequality does the number line graph represent?
26 minutes ago 8 Replies 0 Medals
kristiannnnnt: RATE
33 minutes ago 13 Replies 1 Medal
Foreverangel: What does the number next to the element name indicate?
1 hour ago 5 Replies 0 Medals
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!