Ask
your own question, for FREE!
Mathematics
29 Online
a 1.69- ounce bag for $0.75; a 12.69-ounce bag for $3.25; and 3-pound bag for $8.99. Which bag is the best buy? Explain your reasoning. Appr
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
To compare three things, you have to bring them to the same unit. Your unit for comparison here should be price/ounce. The best bag to buy will the one with the lowest price per ounce of candy. You will have to convert pounds to ounces for the third bag.
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
rose12345:
what are three ways to keep the chicks safe from hawks and weather
kewss:
An astronaut pushes a button on his control panel and a light turns on.
GhostlyEnigma:
Simplify the following expression: 4x + 6y - 3x + 8y - 2x - 5y
virgo1234:
Perform the following calculation of measured numbers. Give the answer with the correct number of significant figures.
Extrinix:
So I found a few, well, interesting themes from back then. ud83duddff Oh well
Alanaaaaaaa:
Love is a force that moves us all, A flame that burns within, It lifts us up and makes us whole, And fills our hearts with kin.
54 minutes ago
1 Reply
0 Medals
12 hours ago
0 Replies
0 Medals
17 hours ago
3 Replies
3 Medals
17 hours ago
2 Replies
1 Medal
1 day ago
5 Replies
3 Medals
14 hours ago
5 Replies
4 Medals