Ask your own question, for FREE!
Mathematics
OpenStudy (abc123):

a 1.69- ounce bag for $0.75; a 12.69-ounce bag for $3.25; and 3-pound bag for $8.99. Which bag is the best buy? Explain your reasoning. Appr

OpenStudy (sid1729):

To compare three things, you have to bring them to the same unit. Your unit for comparison here should be price/ounce. The best bag to buy will the one with the lowest price per ounce of candy. You will have to convert pounds to ounces for the third bag.

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!