Ask
your own question, for FREE!
Mathematics
74 Online
OpenStudy (anonymous):
i need some help with some college algebra. If I have to sell pizza for $15 and the cost of making the pizzas include a fixed cost of $55 and a labor cost of $4. What would the equation be to determine the revenue. Determine the total cost. How many pizzas must be sold to break even.
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
OpenStudy (anonymous):
Your wording is confusing me. Is that a labor cost of $4 per pizza? A fixed cost of $55 per pizza?
OpenStudy (anonymous):
you are going to lose money on this venture
OpenStudy (anonymous):
oh i see you need to solve \[55+4x=15x\] for x
OpenStudy (anonymous):
you get \[55=11x\] \[x=5\]
OpenStudy (anonymous):
Cost C (q) = 4q + 55 Revenue R(q) = 15q -> Break even: 15q = 4q + 55 => 11q = 55 Thus q = 55/11 = 5 pizza In order to break even, the quantity sale out need to be at least 5 pizzas.
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
Toxiccccc:
So I went to setting and my qc is bugged. And it said I was lvl 23 for a moment. But only rzn I'm not higher den 12 is bcs shadow deletes my posts for fun.
2 minutes ago
0 Replies
0 Medals
ItsYaGirlMai:
~Love, dating, liking somebody, a crush~ I always wonder what's the point to date or love somebody if your going to get hurt either way, Even if it's not yo
1 minute ago
10 Replies
0 Medals
v4mpz:
If a mute child swears, does his mother wash his hands with soap?
18 minutes ago
2 Replies
1 Medal
XxStellaxX:
An empty breeze Greets me on my way out of the door, A cold morning, The sun seems tired, Blue light evades The cracks in the pavement, And I am passing tim
29 minutes ago
26 Replies
2 Medals