Ask
your own question, for FREE!
Physics
6 Online
an alpha particle moving at a speed of 5.20x10^4 m/s enters a perpendiclar magnetic field with a strength of 3.0 mT. The magnitude of the acceleration of the particle as it enters the magnetic field will be a.bc x 10^d m/s^2 ?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
|dw:1332238172979:dw| F magnetic=q(v(vector)cross B(vector))=2*1.6*10^-19(5.2*10^4*3*10^-3) =49.8*10^-18N hence acceleration=49.8*10^-18/4*1.66*10^-27=7.5*10^9 m/sec^2 i.e a=7 b=5 c=0 d=9
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals