Ask your own question, for FREE!
Chemistry 10 Online
OpenStudy (anonymous):

The exact mass of 1 mole of carbon-12 atoms is: a) 12.00g of pure carbon-12 b)6.02x10^23g of carbon c)6.02x10^23 carbon atoms d)6.00 amus of pure carbon-12

OpenStudy (anonymous):

ok so you are asked for mass of 1 mole of C12 now lets see how can we calculate that.. n= 1mol M=12 n=m/M --> m=n*M= 1 mol * 12 gmol-1 = 12 g

Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
Legomaster346: Halloween
11 hours ago 0 Replies 0 Medals
luisaam2: Helpp
7 hours ago 15 Replies 2 Medals
Legomaster346: Could someone make a zoom meeting and send the link here?
3 hours ago 3 Replies 1 Medal
Legomaster346: Can I get the recipe for rotel dip?
15 hours ago 9 Replies 2 Medals
curriful: practicing my coloring criticism desired ud83dude13
1 week ago 10 Replies 2 Medals
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!

Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!