Ask
your own question, for FREE!
Physics
5 Online
The force that should be applied on a 5kg body so that it has a downward acceleration of 4m/s^2?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Force=mass*acceleration=5*4=20N
The options are 29N upward 69Ndownwards...
in general it has an acc. of 10m/sec^2 under free-fall. then the force acting would be mg. Now an opposing force acts such, that it reduces the net force to '4m' downwards, where '4' is its acceleration. So, what do you think now?
@apoorvk is the ans 29 upwards?
if g=9.8, yeah 29N upwards.
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
yes
but how??
mass*net acceleraton=m*10-force 5*4=5*9.8-F F=m*(9.8-4)=29N =2
FORGET ABOUT THE LAST LINE.IT'S MY MISTAKE!!!
Thanzzz
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals