OpenStudy (anonymous):

Kwame sells ice cream cones at the county fair. He has to rent the equipment for $26 and spend $0.43 on ingredients for each cone. How many ice cream cones must he sell at $1.20 each in order to make a profit? Write an inequality that represents how many ice cream cones must be sold to make a profit. Step by step please?

5 years ago
Similar Questions: