Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
12 Online
Calculate the change in internal energy (delta E) for a system that is absorbing 35.8 kJ of heat and is expanding from 8.00 to 24.0 L in volume at 1.00 atm. Answer in kJ q = 35.9 kJ delta V = 24 L - 8.00 L =16 L p = 1.00 atm w=-p delta V w = (-1.00atm)(16L) = 16 atm * L atm --> J (16 atm * L) * 103 J / 1 L* atm J -> kJ 1620 J * 1 j / 1000 kJ = 1.6 kJ Answer not listed. What am I doing wrong?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
oh wait I think there's one more step! delta E = q + w
delta E = 35.8 kJ - 1.6 kJ = 34.2
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals