Loading...

Plz help ASAP gold … - QuestionCove
OpenStudy (anonymous):

Plz help ASAP gold medal will b awarded.a bag of chips cost $3.79 including tax. Mr. Conner wants to purchase chips for his class and has a $15 budget. write an inequality to solve for the number of bags of chips Mr. Connor can purchase with his budget

4 years ago
OpenStudy (austinl):

Well, we have a given budget so whatever he buys has to be less than or equal to what he has for funds. \(x\le15\) Now we need to put in a price per unit, \(3.79x\le15\)

4 years ago
OpenStudy (anonymous):

tank yu

4 years ago
OpenStudy (anonymous):

oops thank*

4 years ago
OpenStudy (anonymous):

u sure bout yur answer rightt

4 years ago
OpenStudy (austinl):

relatively sure... I mean... it makes sense right?

4 years ago
Similar Questions: