Ask
your own question, for FREE!
Physics
7 Online
If Sue uses a force of 80 N to move a box that had a mass of 35 kg a distance of 25 m, how much work did she do?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
\[\large F = ma\] \[\large F = 35kg \times 9.81 m/s^2 = 343.35N\] Now \[\large W = Fd = 343.35N \times 25m = 8583.75 J\] or \[\large 8.57375 kJ\]
The above solution is wrong!!!
U hv to use force F=80N
W=Fd=80*25=?joule
yeah I think that's right ^^
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
F = 80 cos(a) N ... given that a is the angle between the direction of force and the direction of movement.
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals