Ask your own question, for FREE!
Mathematics
woolyfrog:

Geometry help

1 year ago
woolyfrog:

1. If each sandwich sells for $4.00 and Mr. Sammie sells 100 Cube sandwiches and 100 Pyramid Sandwiches, how much would Mr. Sammie make?

1 year ago
woolyfrog:

@563blackghost

1 year ago
woolyfrog:

I'll message you how much it cost to make each sandwich and the instructions ghost.

1 year ago
woolyfrog:

I can't post it cause of plagiarism.

1 year ago
563blackghost:

The first thing you need to do is multiply the cost of each different sandwich by 100, since `you are selling 100 of each.` So you would do: \(\bf{100 \times 2.5}\) \(\bf{100 \times .83}\) `only go as far as two decimals since we go that far in cent terms.` Once you calculate the price for each you would add the two together. Once you get this total you would subtract it with the total you got from multiplying 4 by 200. This will give you the difference.

1 year ago
563blackghost:

Do you understand?

1 year ago
woolyfrog:

hey for some reason my QC wasn't working so I had to refresh the page and saw that you had posted XD

1 year ago
563blackghost:

ooo okie

1 year ago
woolyfrog:

thank you :)

1 year ago
563blackghost:

np :)

1 year ago
BenLindquist:

25?

1 year ago
Can't find your answer? Make a FREE account and ask your own question, OR you can help others and earn volunteer hours!
Latest Questions
eviant: Math help pls
55 minutes ago 15 Replies 0 Medals
katkit25: if you pollute you ruin homes of creatures such as
4 hours ago 4 Replies 0 Medals
Val050301: What theorem or postulate can be used to justify that HIG=FIE?
5 hours ago 2 Replies 1 Medal
johnnn: https://prnt.sc/n1x9uo
3 hours ago 3 Replies 0 Medals
eviant: Math help pls
6 hours ago 10 Replies 1 Medal
eviant: Math help pls
20 hours ago 5 Replies 1 Medal
eviant: Math help pls
20 hours ago 16 Replies 1 Medal
eviant: Math help pls
20 hours ago 9 Replies 3 Medals