Ask
your own question, for FREE!
Physics
11 Online
A 0.001 kg bullet is fired from a gun and lodges inside a wooden block of mass 0.2 kg. The block and bullet then slide on a rough floor with a coefficient of kinetic friction μk = 0.4 before coming to rest after sliding a distance of 3 m. The initial velocity of the bullet was?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
simply apply this formula : workdone by the friction force=change in kinetic energy meu*normal force*d=1/2mu^2-0 meu*(M+m)*g*d=1/2mu^2 u=sqrt((2*meu*(M+m)*g*d)/m)...where M=0.2kg,m=0.001kg,d=3m,meu=0.4,g=9.8m/sec^2...find u which is initial velocity of bullet..
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals