Ask
your own question, for FREE!
Physics
8 Online
A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equilibrium position, the origin, at t = 0 and moves to the right. The amplitude of its motion is 2.60 cm, and the frequency is 1.30 Hz. (f) Determine the total distance traveled between t = 0 and t = 1.15 s. PLEASE HELP!
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
x=Asinωt A=2.6 cm ω=2*π*f=2*3.14*1.3=8.164 rad/sec at t=1.15 sec partical will be at position x=2.6 sin 8.164*1.15 x=2.6 sin10.79689 x=2.6 * 0.18732799 x=0.487 cm now from f and t we calculate N=number of full oscilations f=N/t N=f*t N=1.3*1.15 N=1.495 |dw:1334566784806:dw| total distance= 4A+A+(A-x)=6A-x=6*2.6-0.487=15.113cm
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals