Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
14 Online
a body is thrown vertically upwards from a wall oh height 2.2m with a speed of 10m/s the distance travelled in the last second of its motion is (g=10m/s^2)
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
s=ut+1/2at^2 -2.2 =10t-1/2*10*t^2 50t^2-100t-22=0 25t^2-50t-11=0 t^2-2t-11/25=0 t^2-2t+1=11/25+1 (t-1)^2=36/25 t-1=+/-6/5 t=6/5+1 t=11/5 v=u+at 0=10-10t1 10=10t1 t1=1 t2=11/5-1 =6/5 d=0+10(6/5-1/2) =10((12-5)/10) =7
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals