Ask
your own question, for FREE!
Physics
8 Online
From the top of a building 96ft. high, a ball is thrown directly upward with v=80ft/sec. Find a.) time required to reach the highest point b.) max. height attained. c.) the velocity of the ball when it reaches the ground. :)
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
initial velociy u= 80ft/sec = 0.3 m/sec. time taken = time of assent = u/g = 0.3/9.8 = 0.03 sec maximum ht reached from the tower = u\[u ^{2}/2g \] = \[0.3^{2}/2*9.8\] = .441 m. Therefore, the total ht of the body from the ground is 96ft + 0.441 = (0.3*96)+0.441 = 24.241m velocity of the ball when it reaches the ground = \[\sqrt{2gh}\] = \[\sqrt{2*9.8*24.241}\] = \[\sqrt{571.1236}\] = 23.8981 m/s = 76.660ft/sec
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
19 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals