Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
4 Online
A solution is made by mixing equal masses of methanol, CH4O, and ethanol, C2H6O. Determine the mole fraction of each component to at least three significant figures.
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
ethanol = 46.06844 g/mol Molar mass methanol = 32.04 Assume that you used 78.1044g of each: mol ethanol = 78.10844/46.06844 = 1.695486975 mol methanol = 78/32.04 = 2.437841448 Total mol = 1.695486975+2.437841448=4.133328423 mol fraction ethanol = 1.7/ 4.1 = 0.410198949 = 0.410 to 3 sig figs mol fraction methanol = 3.12110/4.133328423 = 0.589801051 = 0.590 to 3 sig figs
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
9 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
13 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals