Ask
your own question, for FREE!
Physics
4 Online
A 15.0 N potato is moved horizontally 3.00 m across a level floor using a horizontal force of of 6.00 N. How much work is done on the potato? What I have right now: W=mfd m=15/9.8=1.53 f=6 d=3 W=1.53*6*3=27.54 Is this correct? According to the answer key the answer should be 18 J, so I was wondering if I missed anything.
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
A force of 6 N acts on the potato moving it horizontally a distance of 3m. That's all you need to know. Then: W = Fd = (6N)(3m) = 18 J The weight of the potato is a vertical force but the potato is moving horizontally. To do work, forces must cause displacements, and this is not the case.
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
9 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
14 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals