OpenStudy (anonymous):

Brad wants to buy flowers for his friend with $21. The daisies are $2 each and the roses are $3 each. He buys 3 more daisies than roses. How much did the roses cost? '

OpenStudy (anonymous):

12 dollars

OpenStudy (anonymous):

wait

OpenStudy (ghostgate):

Well its a bit hard to explain overall. But the roses cost 9 dollars for he bought 3 roses and 6 daises. The daisies cost 12 dollars.

OpenStudy (anonymous):

well then the roses should be 6 dollars?

OpenStudy (ghostgate):

No 9 dollars. Each rose is 3 dollars and each daisy is 2 dollars each. So 6 daisies equals 12 dollars and 3 roses equals 9 dollars which together equals 21 dollars.

OpenStudy (anonymous):

ok yeah you are right, i forgot the roses were 3 dollars,

OpenStudy (ghostgate):

Its okay. We all make mistakes. lol

OpenStudy (anonymous):

yup