Ask
your own question, for FREE!
Physics
5 Online
If the velocity is 2.794×103 m/s and the period is 2.083×10-1 s, what is the wavelength?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
T=1/f v=f*lmda
wavelength= v/(1/T)
Yes, v = f lambda, where f is frequency and lambda is the wavelength 3794 m/s = (1/.2083) lambda lambda = 3794 x .2083 = 790 m
Time period(T)=1/f 2.083×10-1 = 1/f Frequency=1/2.083×10-1 Wavelength=v/f=(2.791×103/1/2.083×10-1) =2.791×103×2.083×10-1 =581.3653m
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals