Ask
your own question, for FREE!
History
5 Online
What is the percent by mass of water in MgSO4 • 7H2O? A. 51.1% B. 195% C. 56.0% D. 21.0%
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
M = molar mass(gmol^-1) M(MgSO4.7H2O) = [24+32+(4x16)+(1x14)+(7x16)]gmol^-1 = 246gmol^-1 M(H2O) = 7X(16+2) = 126gmol^-1 %H2O = (126/246)X100 = 51.2195122% aNSWER = 51.2%(3s.f.) Answer Is A
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals