Ask
your own question, for FREE!
Health Sciences
6 Online
How many moles of sulfuric acid are needed to produce 57.8 milliliters of water? Water has the density of 0.987 g/mL. Show all steps of your calculation as well as the final answer. NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + H2O
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
mass water = 57.8 mL x 0.987 g/mL=57.0 g moles water = 57.0 g/ 18.02 g/mol=3.17 the ratio between H2SO4 and H2O is 1 : 2 moles H2SO4 required = 3.17/2=1.58 moles MgO = 102.3 g/40.304 g/mol = 2.54 the ratio between MgO and Mg is 1 : 1 moles Mg = 2.54 mass Mg = 2.54 mol x 24.305 g/mol=61.7 g V = mass /d = 61.7 g / 1.74 g/mL=35.5 mL mass Fe = 78.4 mL x 7.87 g/mL=617 g moles Fe = 617 g/ 55.847 g/mol=11.0 the ratio between Fe and FeCl3 is 1 : 1 moles FeCl3 = 11.0 mass FeCl3 = 11.0 mol x 162.206 g/mol=1784 g ☻
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals