Ask
your own question, for FREE!
Physics
9 Online
Crusty the clown is pushing a 4.00x10^3 N piano with a force of 510 N across a rough floor which causes a friction of 405 N. What speed will the piano have after 5.0s if it starts from rest?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
F(weight) = 4000 N F(applied) = 510 N F(friction) = -405 N t = 5 s g = 9.81 m/s^2 F(weight) = mg m = 4000/9.81 = 407.75 kg The net force acting on the piano is: F(net) = F(applied) + F(friction) = 510 - 405 = 105 N F = ma a = 105/407.75 = 0.258 m/s^2 v = at v = (0.258)(5) = 1.29 m/s Answer: 1.29 m/s
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
14 hours ago
4 Replies
2 Medals
1 day ago
7 Replies
1 Medal
19 hours ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals