Ask
your own question, for FREE!
Physics
11 Online
A train car with mass m1 = 550 kg is moving to the right with a speed of v1 = 7.2 m/s and collides with a second train car. The two cars latch together during the collision and then move off to the right at vf = 4.7 m/s.3)What is the change in kinetic energy of the two train system during the collision?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
kfinal-kinitial = magic!
I'm assuming the second train car has a velocity of 0. So its kinetic energy is 0. So using the equation 0.5*m*v^2. The change in kinetic energy is: kf-ki = 0.5*(m1+m2)*vf^2 - 0.5*m1*v1^2. You can solve for m2 using inelastic collision conservation of momentum. m2 = 292.5kg So, 0.5*(550+292.553)*4.7^2 - 0.5*550*7.2^2 = -4950J
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals