Ask
your own question, for FREE!
Physics
6 Online
Lasers are now used in eye surgery. Given the wavelength of a certain laser is 514 nm and the power of the laser is 1.6 W, how many photons are released if the laser is used for 0.058 s during the surgery?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Energy of a photon =hv h=6.626*10^-34 v=frequency=3*10^8/*(514*10^-9) E =3.8673*10^-17 Joules now lase operates for 0.058 seconds Power=1.6w Energy released in this time=1.6*0.058 =0.0928 Joules No. of Photons=Total Energy released/energy of a photon =0.0928/(3.8673*10^-17) =0.02399*10^17 no. of photons released =2.399*10^15
Off by a power of ten but none the less the reasoning is right!
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals