Ask
your own question, for FREE!
Physics
4 Online
Two objects whose masses are 6.0kg and 11.0kg are suspended by strings. Find the tension.
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
T=mg T1=6*10=60 Newtons T2=11.0*10=110 Newtons
|dw:1322982645625:dw| Because the two objects are stationary it can be said that they have a net zero force. Because the only force acting on them is the force of gravity, the tension in the strings must be equal to the force of gravity on each object. The force of gravity is given by the equation \[f_{g} = m*a\] where a is gravity. so the tension in the 6kg object is given by \[(6kg)(10 m/s^2)=60N\] And the tension in the 11kg object is given by \[(11kg)(10m/s^2)=110N\]
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals