Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
5 Online
how do i calculate the heat of dissolution of a salt in cal/g and in Kcal/mol? salt NH(4)NO(3): mass of water=97.52g mass of salt=10.0g Ti of water and salt=22 degrees celsius Tf of solution=14 degrees celsius
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Heat absorbed = mcΔT = 97.52 (4.2) (22-14) = 3276.762 J what is cal?? I'm not sure if the following is correct heat of dissolution of a salt in cal/g = 3276.762 J / 10.0 g = work it out yourself heat of dissolution of a salt in Kcal/mol = 3276.762 J/ (10/80) = 3276.762 / 0.125 = work it out yourself
1 calorie is 4.18J, so divide your J by 4.18 to get cal.
Oh, thanks for the information! i've never do question involved cal in chemistry before, so i don't know it...
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals