Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
8 Online
@shivam_bhalla What is the initial concentration (in M) when 18 mL of a iron(III) chloride solution was diluted with 15.2 mL of solvent to a final concentration of 0.639 M? Assume the volumes are additive. -For the sake of a metal :) -
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
Let x be the intial concentration no of milli moles = 18(x) Now new volume= 18+15.2 New concentration = no of milli moles / new volume WKT new concentration = 0.639 We get 18(x) / (18+15.2) = 0.639 18(x)=0.639 * 33.2 18(x)=21.215 x = 1.179 milli moles
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals