Ask
your own question, for FREE!
Physics
7 Online
A force of 110N is applied horizontally to the handles of a lawnmower to move it at a speed of 0.80m/s across a lawn, Find the power used to mow the lawn.
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
P=Fv
P=110(0.8)=88W
since the force and the displacement are in the same direction, the work done is positive. Also Power=work/time. So P=f*d/t P=f*v P=110*0.8= 88 watt
a=v-u/t 10=0-0.8/t t=0.8/10 t=0.08 p=workdone/time p=110/0.08 p=110/0.08
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals