Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
8 Online
How many moles of sulfuric acid are needed to produce 57.8 milliliters of water? Water has the density of 0.987 g/mL. Show all steps of your calculation as well as the final answer. NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + H2O
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
its pretty easy, follow these steps: balance equation: 2NaOH + H2SO4 --> Na2SO4 + 2H2O rho(density =d) = m/V -> m=d/V m=57,05g n=m/M=3,167mol n(H2SO4):n(H2O)=1:2 -> n(H2SO4) = 1/2 * n(H2O) = 0,5 * 3,167 mol = 1,583 mol
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals