Ask
your own question, for FREE!
Physics
12 Online
A 0.430kg soccer ball is initially moving at 2.20m/s . A soccer player kicks the ball, exerting a constant 39.0N force in the same direction as the ball's motion. Over what distance must her foot be in contact with the ball to increase the ball's speed to 5.95m/s ?
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
use E=1/2*m*v^2
use E=1/2*m*v^2 Eball= 1/2*.430*2.20^2= 1.0406 THen find force : M*A=E -> sfa A=E/M 1.0406/.430=2.42 N Since the foot has 39 N and you want 5.95m/s use F*D= 1/2*m*v^2 39*x= 1/2*.430*5.95^2 Solve for x x = .195 I think
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals