Ask
your own question, for FREE!
Chemistry
10 Online
What amount of heat is exchanged when 16.02 grams of substance Y goes from a gas at 62 degrees Celsius to a liquid at 62 degrees Celsius? Boiling point of substance Y = 62 degrees C; ΔHvaporization = 9.22 J/mol; ΔHfusion = 2.77 J/mol. MWsubstance y = 14.77 g/mol. −1.47 x 102 J −10.0 J 3.00 x 100 J 1.00 x 102 J
Still Need Help?
Join the QuestionCove community and study together with friends!
3.00 x 10^0 J, choice three Since substance Y is going from gas to liquid, you want the fusion value (vaporization is the opposite). But even before that, you need to convert your mass from grams to moles through the molecular weight (MW): (16.02g)/(14.77g/mol) = 1.08463 moles Now, we can find the heat by multiplying: (1.08463 moles) x (2.77 J/mol) = 3.00 x 10^0 J.
Can't find your answer?
Make a FREE account and ask your own questions, OR help others and earn volunteer hours!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Join our real-time social learning platform and learn together with your friends!
Latest Questions
DoltonCarlee:
what are y'all's options on S A T essays because honestly their not that bad
thereneelg:
Can someone give me a summary of article 231, The war guilt clause?? I need to explain what it is, but I can't find any shortened version of what it is and
luisaam2:
What should you do when the person you want to talk to the most is the one making
Breathless:
https://medal.tv/games/roblox/clips/nAYivIl6oXB6q9QAI?invite=cr-MSxCSk4sMTY4OTA4N
Twaylor:
I'm not that good at law can someone fact check this without bias? June 29, 2026, the Supreme Court decided Chatrie v.
Demon25:
For a hoco proposal with a cheerleader and football player, what else should be a
1 day ago
4 Replies
2 Medals
2 days ago
7 Replies
1 Medal
1 day ago
16 Replies
1 Medal
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
0 Replies
0 Medals
1 week ago
12 Replies
0 Medals